Tırmanır Kalıp Sistemleri.

İDES Tırmanma Sistemleri

İdes tırmanma konsolu 200 üzerine monte edilmiş olan ayarlı tırmanma başlığı sayesinde geniş yüzeyli perde kalıbı vinç yardımı olmaksızın dökülmüş olan beton yüzeyinden 60 cm kadar geriye çekilebilir.

Tırmanma konsolu, montaj askısı ve tüm kalıp bir bütün olarak vinç yardımı ile bir üst kata alınabilir böylece işçilik ve zamandan büyük bir tasarruf edilmiş olur.

Yüksek kotlarda rüzgar gergisinin kullanılması tavsiye edilir.

Montaj askısı kalıplama sonrası, tırmanma askısı sökümü, beton tamiratı, rüzgar gergisi demontajı v.b. İşçilikleri güvenlik bir biçimde rahatlıkla yapılmasını sağlar.

Vinç  yardımı ile kullanılan bu sistem bir önce dökülen perde betonuna ankre edilen ve gerektiğinde kalıba bağlanan konsollarla yüksek yapıların imalatında büyük kolaylık sağlanmaktadır.

Konsollar dış cephede çalışabilme amacına uygun tam güvenlikli şekilde olup gelebilecek her yükü taşıyıcı özelliklere sahiptir.

Konsollar ilk perde betonu döküldüğünde bir kez monte edilir ve işin sonunda kadar aynı ölçüler bozulmadan bir üstteki katlara devam eder.

Konsolların perdeye montesinde, perde betonunda bırakılacak olan deliklerden ya da betonda bırakılan ve sonra sökülebilinen tırmanma koniklerden  yararlanılır.

Şayet kalıp konsollardan ayrılmadan birlikte tırmandırılmak istenirse, tırmanma kuşağı ve ayarlı tırmanma başlıklı sistem uygulanır.

Bu sistemde yatay çelik perde kuşaklarının önüne düşey olarak monte edilen ikinci bir kuşağa ve tırmanma platformu üzerinde bulunan, kalıba 90  açılı kuşaklara monteli payandalardan faydalanılır.

Kalıp betondan ayrıldıktan sonra konsollarla birlikte  bir üst kot için tekrar kurulur.

 

 

Tek Taraflı Tırmanma Sistemi

Genellikle köprü tünel ve barajlarda uygulanan tek taraflı tırmanma konsolları tırmanma koniğine monte edillir. Tırmanma konikleri vida gibi burgulu olup bir önceki dökülen betona monte edilir. Daha sonra tırmanma askısı ve konsolları bu koniklere sabitlenir. Yük payandaları ve tırmanma konsolları kalıba uygulanan tüm beton yükünü tekrar betona iletir. Kalıp sökme işlemi bittikten sonra bu konikler özel bir anahtarla sökülerek tekrar kullanıma geçer.

 

 

Tırmanır Asansör Platformu

Betona bırakılan nişlere oturan mafsallı asansör askıları sayesinde asansör  tırmanır platformları, ekstra bir montaj veya demontaj gerektirmeden bir üst kata tırmandırılabilir.

Back to Top